Az ESG-nek, azaz a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szabványoknak megfelelő irodaházak az átlagnál magasabb bérleti díjakat érnek el, függetlenül attól, melyik évben épültek – derült ki a CBRE 18 európai piacra kiterjedő elemzéséből. Ez a megállapítás tovább erősíti az európai „Green Deal” azon kezdeményezését, miszerint a meglévő épületek átalakításával hozzájárulhatnak az ingatlantulajdonosok, hogy Európa 2050-re klímasemlegessé váljon.
Üzleti értékvesztéshez vezethet, ha egy cég nem alakít ki fenntarthatósági törekvéseket. A tágabban vett gazdaság és a kereskedelmi-ingatlanpiac szereplői egy olyan mérhető és átlátható rendszer kialakításának küszöbén állnak, melyet egységesen kell követnie a vállalatoknak. Az ESG-vel kapcsolatos kérdésekről szólt a CBRE legutóbbi szakmai beszélgetése.
A magyar építőipari vállalatok elkötelezettnek mutatkoznak a fenntarthatósági szempontok érvényesítése mellett, és erre ösztönzik őket a finanszírozási oldalon a bankok és a befektetők is. Ők szívesebben hitelezik a zöldnek minősülő projekteket, és szívesebben vásárolnak olyan kötvényeket, amelyeket valamilyen fenntarthatósági cél megvalósítására bocsátanak ki. A zöld kötvénykibocsátások száma és értéke ugrásszerűen emelkedik, a folyamatot pedig a háttérből támogatja a Magyar Nemzeti Bank is. Látszólag tehát minden rendben, a szektor zöldítése folyamatban van - írja elemzésében Dános Pál, a KPMG ingatlan tanácsadásért felelős vezetője.
2021-ben továbbra is dinamikusan bővült mind az új építésű zöld ingatlanok száma, mind a meglévő épületek „zöldítése”. Különösen az ipari ingatlanok piacán tapasztalható igazi boom, ami nem csak az újonnan elindult fejlesztések számára értendő, hanem a környezettudatos logisztikai, valamint gyártóbázisokra is - derül ki a Colliers jelentéséből.
Folyamatosan növekszik a zöld minősítéssel rendelkező épületek aránya és az irodák kihasználtsága is a kontinentális európai irodapiacon – derül ki a CBRE legfrissebb kutatásából. A cég által elemzett összes kontinentális európai városban a zöld minősítésű épületek alacsonyabb üresedési rátával és gyorsabb bérbeadási sebességgel rendelkeztek, mint a kontinens egész piacának átlaga. Európai viszonylatban Budapest élen jár nemcsak a zöld minősítések arányát tekintve, de a kettős minősítéssel rendelkező épületek számában és az üresedési ráták ranglistáján is az élbolyba tartozik.
A karbonsemleges működésre való átállás megkerülhetetlen témája az ingatlanállomány jelenlegi energetikai állapota okozta magas szén-dioxid kibocsátás. Az Európai Unió (EU) 2017-es teljes szén-dioxid kibocsátásának 36 százalékáért az épületállomány felelős. A Magyarországon kiállított energetikai tanúsítványokat vizsgálva látszik, hogy itthon is jócskán van tennivaló az épületállomány javítása tekintetében. A magyarországi lakossági épületenergetikai helyzet azért is fontos, mert alapjául szolgál a legelterjedtebb nemzetközi zöld kötvény sztenderdekben a zöld jelzáloglevél kibocsátások minősítési kritériumainak.
Még mindig az irodaterületek a legnépszerűbbek a zöld minősítések között, a teljesen új ingatlanok mellett, egyre több már meglévő irodaház szerez LEED vagy BREEAM tanúsítványt. A minősítő rendszerek terjedésével a környezettudatos megoldások és az emberek életét megkönnyítő szolgáltatások is egyre meghatározóbbá válnak a legtöbb ingatlantípusnál - derül ki a Colliers International zöld minősítésekkel foglalkozó piaci jelentéséből.
Ma a budapesti modern irodaházak negyede rendelkezik a fenntarthatóságot értékelő minősítéssel, és a korábban épült ingatlanok között is egyre több alkalmaz új technológiákat. Az újonnan piacra lépők pedig szinte mindegyike környezettudatos építészeti és üzemeltetési megoldásokkal várja bérlőit - áll a CBRE elemzésében.
Van igény az irodaházak bérlői részéről a zöld megoldásokra? Hajlandóak azokat megfizetni? Schmidt András, a Skanska Magyarország létesítménygazdálkodási és fenntarthatósági vezetője beszélt nekünk a hazai zöld fejlesztésekről, illetve arról, hogyan tudjuk követni a nemzetközi trendeket.
A BREEAM Awards 2015 Country First Award díját nyerte el a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) alelnöke, Barta Zsombor, annak köszönhetően, hogy ő jegyzi Dél-Korea első BREEAM minősítésű épületének, a szöuli SK Group központjának minősítését.
A zöld minősítéssel rendelkező irodaterület nagysága 2014-ben is jelentős mértékben nőtt, így mára arányuk a teljes modern budapesti állományon belül több mint 23%. Figyelembe véve a jelenleg is minősítés alatt álló területek nagyságát, az arány év végére eléri majd a 30%-ot is, derül ki a Colliers International, zöld épület minősítésekről szóló, éves piaci jelentéséből.
A pozsonyi Prologis Park Bratislava területén, a Tomra Sorting Solutions számára fejlesztett 12 600 négyzetméteres gyártó és disztribúciós létesítmény elnyerte az ipari épületeknek kiadható legmagasabb fenntarthatósági besorolást Csehországban és Szlovákiában.
Szeptember végén a Raiffeisen Evolution (RE) három budapesti irodaháza is elnyerte az ÖGNI Arany minősítését. A fenntartható ingatlangazdálkodás megteremtésén dolgozó osztrák szervezet a REsidence Irodaházakat
LEED Gold, vagyis arany fokozatú minősítést kapott az Office Garden II Irodaház. A jelenlegi piaci kínálattal összehasonlítva az Office Garden II egy négyzetméterre eső energiafogyasztása a legjobbak közé került, a LEED rendszerében kiemelkedő pontszámot érve el ebben a kategóriában.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láthattunk.
Itthon a Gránit Bank tőzsdére lépése szolgáltatta a legnagyobb izgalmakat.
Németország és az IMF küldte.
Új kabinettel fordulhatnak az új évre.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?